Световна купа по ръгби 2023: Южна Африка печели четвъртата си световна титла

От Margot de Sortiraparis · Снимки от Graziella de Sortiraparis · Публикувано на 29 октомври 2023г. в 10:30ч.
В събота, 28 октомври 2023 г., 10-ата Световна купа по ръгби приключи с финал, в който участваха "All Blacks" от Нова Зеландия срещу "Springboks" от Южна Африка.

На стадион "Стад дьо Франс" в Сен Дени атмосферата обещаваше да бъде дива за финала на десетата Световна купа, на който се изправиха двете най-успешни страни в турнира: Нова Зеландия иЮжна Африка, с по три титли за всеки отбор.

След няколко наказателни уда ра, изпълнени отюжноафриканския откриващ отбор, резултатът беше открит. През първото полувреме и двете страни печелеха точки с наказателни удари, което подсказваше техническото ниво, с което се сблъсквахме в такъв финал. Южноафриканците изпълниха четвърти наказателен удар, който влезе в игра: 12:3 в 33-ата минута.

Капитанът на "Ол Блекс" Сам Кейн превръща жълтия картон на своя отбор в червен след висока атака на : новозеландците вече са 14-15 и свирката на полувремето прозвуча, а Южна Африка все още води с 12-6. Нова Зеландия компенсира това през второто полувреме с опит на Beauden Barrett в 58-ата минута, след като първият опит не беше признат отсъдията Wayne Barnes. В крайна сметка обаче това се оказа недостатъчно, тъй като отличната защита на Южна Африка не позволи на "черните" да отбележат отново, въпреки някои прекрасни атаки през второто полувреме.

За 80-те минути на този мачЮжна Африка бе коронясана за четвърти път в своята история като световен шампион само с една малка точка (което върна горчивите спомени за четвъртфиналния мач за френския отбор ). Така Спрингбокс станаха най-успешният отбор на Световното първенство по ръгби: именно те щяха да се приберат у дома с купата "Уеб Елис" - трофея на турнира - при незаслуженото поражение на черните. Капитанът на Южна Африка Сия Колиси стана едва вторият капитан в историята, който вдига купата "Уеб Елис".

Това беше краят на тази десета Световна купа, която развълнува всички ни със спорта с овална топка: Южна Африка спечели турнира, следвана от Нова Зеландия, Англия и Аржентина.