Παγκόσμιο Κύπελλο Ράγκμπι 2023: Η Νότια Αφρική κατακτά τον 4ο παγκόσμιο τίτλο της

Με Margot de Sortiraparis · Φωτογραφίες από Graziella de Sortiraparis · Δημοσιευμένος 29 Οκτώβριος 2023 στις 10:30
Το Σάββατο 28 Οκτωβρίου 2023, το 10ο Παγκόσμιο Κύπελλο Ράγκμπι ολοκληρώθηκε με έναν τελικό με τους All Blacks της Νέας Ζηλανδίας εναντίον των Springboks της Νότιας Αφρικής.

Στο Stade de France του Σεν Ντενί, η ατμόσφαιρα υποσχόταν να είναι άγρια για τον τελικό αυτού του δέκατου Παγκοσμίου Κυπέλλου, όπου αναμετρήθηκαν οι δύο πιο επιτυχημένες χώρες της διοργάνωσης: η Νέα Ζηλανδία και ηΝότια Αφρική, με τρεις τίτλους για κάθε ομάδα.

Μετά από πολλά πέναλτι που εκτέλεσε ηνοτιοαφρικανική ομάδα που άνοιξε το παιχνίδι, το σκορ ήταν ανοιχτό. Και οι δύο πλευρές σημείωναν πόντους με πέναλτι στο πρώτο ημίχρονο, γεγονός που υποδηλώνει το τεχνικό επίπεδο που αντιμετωπίζαμε σε έναν τέτοιο τελικό. Οι Νοτιοαφρικανοί κλώτσησαν ένα τέταρτο πέναλτι, το οποίο μπήκε μέσα: 12-3 στο 33ο λεπτό.

Ο αρχηγός των All Blacks, Sam Cane, μετατρέπει την κίτρινη κάρτα της ομάδας του σε κόκκινη κάρτα μετά από ένα ψηλό μαρκάρισμα στο : οι Νεοζηλανδοί είναι πλέον 14-15, και το σφύριγμα του ημιχρόνου έχει ακουστεί, με τη Νότια Αφρική να εξακολουθεί να προηγείται με 12-6. Στο δεύτερο ημίχρονο, η Νέα Ζηλανδία επανέλαβε την κατάσταση με μια προσπάθεια από τον Beauden Barrett στο 58ο λεπτό, αφού η πρώτη προσπάθεια είχε ακυρωθεί από τονδιαιτητή Wayne Barnes. Στο τέλος, όμως, δεν ήταν αρκετό, καθώς η εξαιρετική άμυνα της Νότιας Αφρικής εμπόδισε τους Μαύρους να σκοράρουν ξανά, παρά το ωραίο επιθετικό παιχνίδι στο δεύτερο ημίχρονο.

ΗΝότια Αφρική στέφθηκε παγκόσμια πρωταθλήτρια για τέταρτη φορά στην ιστορία της στα 80 λεπτά αυτού του αγώνα, με μόλις έναν μικρό πόντο διαφορά (ξυπνώντας πικρές αναμνήσεις από τον προημιτελικό για τη γαλλική ομάδα). Οι Σπρίνγκμποκς έγιναν έτσι η πιο επιτυχημένη ομάδα στο Παγκόσμιο Κύπελλο Ράγκμπι: ήταν αυτοί που θα επέστρεφαν με το Κύπελλο Webb Ellis - το τρόπαιο του τουρνουά - μπροστά στην αδικαιολόγητη ήττα των Μαύρων. Ο αρχηγός της Νότιας Αφρικής Siya Kolisi έγινε μόλις ο δεύτερος αρχηγός στην ιστορία που σήκωσε το Webb Ellis Cup.

Ήταν το τέλος αυτού του 10ου Παγκοσμίου Κυπέλλου, που μας έχει συναρπάσει όλους με το άθλημα της οβάλ μπάλας: η Νότια Αφρική κέρδισε το τουρνουά, ακολουθούμενη από τη Νέα Ζηλανδία, την Αγγλία και την Αργεντινή.