Euro 2024: Η Γαλλία έκανε ρεκόρ σκοράροντας 14 γκολ σε έναν αγώνα με το Γιβραλτάρ

Με Graziella de Sortiraparis · Δημοσιευμένος 19 Νοέμβριος 2023 στις 12:55
Το Σάββατο 18 Νοεμβρίου 2023, οι Les Bleus έδωσαν έναν αγώνα που θα μείνει στον μύθο του γαλλικού ποδοσφαίρου, πετυχαίνοντας 14 γκολ ρεκόρ μέσα σε 90 λεπτά εναντίον του Γιβραλτάρ!

Το Σάββατο, η γαλλική ομάδα δεν είχε να ανησυχεί για τίποτα όταν έπαιξε εντός έδρας με το Γιβραλτάρ, παρά το γεγονός ότι είχε ήδη προκριθεί στοEuro 2024. Το μόνο που έπρεπε να κάνει ήταν να κερδίσει για να τοποθετηθεί στον όμιλο Β, ο οποίος περιλαμβάνει την Ολλανδία, την Ελλάδα, την Ιρλανδία και το Γιβραλτάρ. Το τελευταίο ήταν η χώρα που αντιμετώπισαν οι Γάλλοι, που δεν φημίζεται ακριβώς για το ποδοσφαιρικό της έθνος. Και η τάση επιβεβαιώθηκε γρήγορα, με δύο γκολ στα πρώτα τέσσερα λεπτά, συμπεριλαμβανομένου ενός αυτογκόλ του Σάντος του Γιβραλτάρ.

Ήταν ένα εντυπωσιακό παιχνίδι, με πολλούς παίκτες της Les Bleus να πετυχαίνουν δικά τους γκολ, και το τελικό σκορ ήταν 14-0. Ο Zaïre-Emery, ένας πολύ νεαρός παίκτης της Παρί Σεν Ζερμέν, εκμεταλλεύτηκε την πρώτη του συμμετοχή στην εθνική ομάδα και πέτυχε το τρίτο γκολ, στο δέκατο έκτο λεπτό. Το μοναδικό πρόβλημα της βραδιάς ήταν ότι τραυματίστηκε στον αστράγαλο καθ' οδόν προς το γκολ του, όταν δέχτηκε βίαιο μαρκάρισμα από αντίπαλο. Αλλά τα γκολ δεν σταμάτησαν εκεί, με χατ-τρικ από τον Mbappé, ένα από τον Clauss, ένα από τον Coman, ένα από τον Fofana, ένα από τον Rabiot, ένα από τον Dembélé και ένα από τον Giroud, ο οποίος γιόρταζε τα γενέθλια της κόρης του.

Ήταν μια τεράστια νίκη, η οποία διασκέδασε πολύ κόσμο στα κοινωνικά δίκτυα, και κυρίως ξεπέρασε ένα ρεκόρ που χρονολογείται από το 1995, όταν οι Les Bleus επέβαλαν 10 γκολ στο Αζερμπαϊτζάν. Έτσι, η Γαλλία ξεκινά την πορεία της στον όμιλο με πολύ μεγάλη διαφορά τερμάτων, ενόψει του τελικού αγώνα με την Ελλάδα στις 21 Νοεμβρίου 2023. Το Γιβραλτάρ, το οποίο έπαιξε με έναν παίκτη να λείπει λόγω κόκκινης κάρτας, είχε χάσει μόνο με 3-0 στο πρώτο παιχνίδι.

ΧΡΗΣΙΜΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ
Λέξεις -κλειδιά : football, équipe de france, record, actualité paris, euro 2024