Cupa Mondială de rugby 2023: Africa de Sud a câștigat al 4-lea titlu mondial

De Margot de Sortiraparis · Fotografii de Graziella de Sortiraparis · publicat pe 29 octombrie 2023, ora 10:31
Sâmbătă, 28 octombrie 2023, cea de-a zecea ediție a Cupei Mondiale de rugby s-a încheiat cu o finală în care au jucat All Blacks din Noua Zeelandă împotriva Springboks din Africa de Sud.

Pe Stade de France din Saint-Denis, atmosfera promitea să fie incendiară pentru finala acestei a zecea ediții a Cupei Mondiale, în care s-au înfruntat cele mai titrate două țări din turneu: Noua Zeelandă șiAfrica de Sud, cu câte trei titluri pentru fiecare echipă.

După mai multe lovituri de pedeapsă executate de deschizătorulsud-african, scorul a fost deschis. În prima repriză, ambele formații au marcat puncte cu penalități, ceea ce sugerează nivelul tehnic cu care ne confruntăm într-o astfel de finală. Sud-africanii au executat a patra penalitate, care a intrat: 12-3 în minutul 33.

Căpitanul All Blacks, Sam Cane, transformă cartonașul galben al echipei sale în cartonaș roșu , în urma unui placaj înalt la : neozeelandezii sunt acum la 14-15, iar fluierul de pauză a sunat, Africa de Sud conducând în continuare cu 12-6. Noua Zeelandă s-a revanșat în repriza a doua cu un eseu al lui Beauden Barrett în minutul 58, după ce un prim eseu fusese anulat dearbitrul Wayne Barnes. În cele din urmă, însă, nu a fost suficient, deoarece apărarea excelentă a Africii de Sud i-a împiedicat pe Blacks să mai înscrie, în ciuda unui joc de atac bun în repriza a doua.

În cele 80 de minute ale acestui meci, Africa deSud a fost încoronată campioană mondială pentru a patra oară în istoria sa, la un singur punct diferență mică (ceea ce a readus amintiri amare din sferturile de finală pentru echipa Franței ). Springboks au devenit astfel cea mai titrată echipă de la Cupa Mondială de rugby: ei sunt cei care vor pleca acasă cu Cupa Webb Ellis - trofeul turneului - în fața înfrângerii nemeritate a negrilor. Căpitanul Africii de Sud, Siya Kolisi, a devenit doar al doilea căpitan din istorie care a ridicat Cupa Webb Ellis.

A fost finalul acestei a zecea ediții a Cupei Mondiale, care ne-a încântat pe toți cu sportul cu balonul oval: Africa de Sud a câștigat turneul, urmată de Noua Zeelandă, Anglia și Argentina.