Euro 2024: Franța a stabilit un record, marcând 14 goluri într-un meci cu Gibraltarul

De Graziella de Sortiraparis · publicat pe 19 noiembrie 2023, ora 12:56
Sâmbătă, 18 noiembrie 2023, Les Bleus au jucat un meci care va intra în legenda fotbalului francez, marcând un record de 14 goluri în 90 de minute împotriva Gibraltarului!

Sâmbătă, echipa Franței nu a avut de ce să își facă griji când a jucat acasă cu Gibraltar, deși era deja calificată laEuro 2024. Tot ce trebuia să facă era să câștige pentru a fi cap de serie în Grupa B, din care fac parte Olanda, Grecia, Irlanda și Gibraltar. Cu această din urmă țară s-au confruntat francezii, nu tocmai renumită ca fiind o națiune fotbalistică. Iar tendința a fost confirmată rapid, cu două goluri în primele patru minute, inclusiv un autogol al lui Santos din Gibraltar.

A fost un meci impresionant, în care mulți dintre jucătorii Les Bleus și-au înscris propriile goluri, iar scorul final a fost de 14-0. Zaïre-Emery, un jucător foarte tânăr de la Paris-Saint-Germain, a profitat de prima sa titularizare în echipa națională pentru a înscrie al treilea gol, în minutul 16. Singura problemă a serii a fost că s-a accidentat la gleznă în drum spre gol, când a fost abordat violent de un adversar. Dar golurile nu s-au oprit aici, cu un hat-trick al lui Mbappé, unul al lui Clauss, o dublă a lui Coman, una a lui Fofana, una a lui Rabiot, una a lui Dembélé și o dublă a lui Giroud, care a sărbătorit ziua de naștere a fiicei sale.

A fost o victorie uriașă, care a amuzat multă lume pe rețelele de socializare, și mai ales a depășit un record care datează din 1995, când Les Bleus au aplicat 10 goluri Azerbaidjanului. Franța începe astfel campania din grupe cu o diferență de goluri foarte mare, înaintea unui meci final împotriva Greciei, pe 21 noiembrie 2023. Gibraltarul, care a jucat cu un jucător lipsă din cauza unui cartonaș roșu, pierduse doar cu 3-0 în prima manșă.