Gratis udstilling af 100 Louis Vuitton-kufferter i et prestigefyldt auktionshus i Paris

Ved Audrey de Sortiraparis · Fotos af Audrey de Sortiraparis · Opdateret 28. maj 2025 kl. 19.10 · Offentliggjort på 3. juni 2024 kl. 09.18
Christie's inviterer dig til andet kapitel af sin gratis udstilling med over 100 ikoniske Louis Vuitton-kufferter! Fra 21. til 26. juni 2025 vises "Legendary Trunks: A European Private Collection: Part II" i auktionshuset på Avenue Matignon, hvor der afsløres rejsemodeller fra 1858 til i dag i en dedikeret scenografi.

Er du klar til en drømmeferie? Pak dine tasker, Christie 's tager dig med på en ultra-chic rejse med anden del af dengratis udstilling af den største private samling af Louis Vuitton-kufferter, der nogensinde er blevet afsløret! Fra 21. til 26. juni 2025 kan du tage til det prestigefyldte auktionshus på Avenue Matignon og opleve "Legendary Trunks: A European Private Collection: Part II" og dens 100 modeller af ikoniske rejsekufferter i hjertet af en dedikeret scenografi.

L'exposition de malles Louis Vuitton chez Christie's Paris - image00004L'exposition de malles Louis Vuitton chez Christie's Paris - image00004L'exposition de malles Louis Vuitton chez Christie's Paris - image00004L'exposition de malles Louis Vuitton chez Christie's Paris - image00004

I næsten to århundreder har hver LV-kuffert fortalt en forbløffende historie. Det hele begyndte i 1858, da virksomheden, som flyttede til Paris for 4 år siden, revolutionerede rejsekunsten med sine flade, stabelbare og superstærke kufferter. Fra Louis Vuittons dage til Virgil Ablohs dristige kreationer illustrerer disse kufferter den enestående knowhow, der er overleveret gennem fem generationer af håndværkere.

I årenes løb har materialer og design udviklet sig i takt med behovene hos kunder på jagt efter praktiske løsninger. Denne modeudstilling visersengekufferter, golfkufferter, secretaire-kufferter og cigarkufferter: alle unikke genstande, der tiltrækker sig stigende interesse fra både samlere og elskere af design og dekoration.

Christie's inviterer dig med på en førsteklasses rejse ind i Louis Vuittons legendariske kuffertverden. Gå ikke glip af at gå om bord!

Brugbar information

Datoer og tidsplaner
Af 21. juni 2025 På 26. juni 2025

× Omtrentlige åbningstider: Kontakt venligst stedet for at få bekræftet åbningstiderne.

    Placere

    9 Avenue Matignon
    75008 Paris 8

    Ruteplanlægger

    Adgang
    M°1 og 9 - Franklin Roosevelt

    Priser
    Gratis

    Officielt websted
    www.christies.com

    Kommentarer
    Refine din søgning
    Refine din søgning
    Refine din søgning
    Refine din søgning