Mistrovství světa v ragby 2023: Jihoafrická republika získala svůj čtvrtý světový titul

Podle Margot de Sortiraparis · Fotografie od Graziella de Sortiraparis · Publikováno na 29. říjen 2023 v 10:30
V sobotu 28. října 2023 skončilo 10. mistrovství světa v ragby finálovým zápasem, v němž se utkali novozélandští All Blacks s jihoafrickými Springboks.

Atmosféra na Stade de France v Saint-Denis slibovala divoký průběh finále desátého ročníku mistrovství světa, v němž proti sobě nastoupily dvě nejúspěšnější země turnaje: Nový Zéland aJihoafrická republika, přičemž každý tým získal tři tituly.

Po několika pokutových kopech, které kopali hráčiJihoafrické republiky, bylo skóre otevřené. Obě strany získávaly v prvním poločase body z trestných kopů, což naznačovalo, s jakou technickou úrovní jsme se v takovém finále setkali. Jihoafričané kopali čtvrtou penaltu, která se ujala: 12:3 ve 33. minutě.

Kapitán All Blacks Sam Cane proměnil žlutou kartu svého týmu v červenou po vysokém zákroku na : Novozélanďané nyní vedou 14:15 a zazněl poločasový hvizd, Jihoafrická republika stále vede 12:6. Nový Zéland si to vynahradil ve druhém poločase pokusem Beaudena Barretta v 58. minutě poté, corozhodčí Wayne Barnes první pokus neuznal. Nakonec to však nestačilo, protože vynikající obrana Jihoafrické republiky zabránila černochům znovu skórovat, přestože ve druhém poločase předvedli několik skvělých útočných akcí.

Jihoafrická republika se tak během 80 minut tohoto zápasu stala počtvrté v historii mistry světa, a to o jediný malý bod (čímž se francouzskému týmu vrátily hořké vzpomínky na čtvrtfinálový zápas). Springboks se tak stali nejúspěšnějším týmem na mistrovství světa v ragby: byli to oni, kdo se vracel domů s Webb Ellis Cupem - trofejí turnaje - tváří v tvář nezasloužené porážce Blacks. Kapitán Jihoafrické republiky Siya Kolisi se stal teprve druhým kapitánem v historii, který zvedl Webb Ellis Cup.

Byl to konec tohoto 10. mistrovství světa, které nás všechny nadchlo sportem s oválným míčem: turnaj vyhrála Jihoafrická republika, následovaná Novým Zélandem, Anglií a Argentinou.