Svetovno prvenstvo v ragbiju 2023: Južna Afrika osvojila četrti naslov svetovnega prvaka

Mimo Margot de Sortiraparis · Fotografije Graziella de Sortiraparis · Objavljeno na 29. oktober 2023 ob 10:31
V soboto, 28. oktobra 2023, se je 10. svetovno prvenstvo v ragbiju končalo s finalom, v katerem so se pomerili novozelandski All Blacks in južnoafriški Springboks.

Na stadionu Stade de France v Saint-Denisu se je obetalo divje vzdušje v finalu desetega svetovnega pokala, v katerem sta se pomerili dve najuspešnejši državi na turnirju: Nova Zelandija inJužnoafriška republika, vsaka od njiju pa je osvojila po tri naslove.

Po več kazenskih strelih, ki jih je izvajalajužnoafriška ekipa, je bil rezultat odprt. V prvem polčasu sta obe strani dosegali točke s kazenskimi streli, kar je nakazovalo na tehnično raven, s katero smo se soočili v takšnem finalu. Južnoafričani so izvedli še četrti kazenski strel, ki je bil v 33. minuti dosežen: 12:3.

Kapetan All Blacks, Sam Cane, je po visokem napadu na strani rumeni karton svoje ekipe spremenil v rdečega : Novozelandci so zdaj vodili 14:15, ob polčasu pa se je oglasil žvižg Južnoafriške republike, ki je še vedno vodila z 12:6. Nova Zelandija je v drugem polčasu to nadoknadila s poskusom Beaudena Barretta v 58. minuti, potem ko jesodnik Wayne Barnes onemogočil prvi poskus. Vendar to na koncu ni bilo dovolj, saj je odlična obramba Južnoafriške republike črncem kljub nekaj lepim napadom v drugem polčasu preprečila, da bi ponovno dosegli zadetek.

Južnoafriška republika je bila v 80 minutah te tekme četrtič v svoji zgodovini okronana za svetovne prvake z le eno majhno točko (kar je francoski ekipi vrnilo grenke spomine na četrtfinalno tekmo). Springboki so tako postali najuspešnejša ekipa na svetovnem prvenstvu v ragbiju: ob nezasluženem porazu črncev bodo prav oni domov odšli s pokalom Webba Ellisa - trofejo turnirja. Kapetan Južnoafriške republike Siya Kolisi je postal šele drugi kapetan v zgodovini, ki je dvignil pokal Webba Ellisa.

S tem se je končalo 10. svetovno prvenstvo, ki nas je vse navdušilo s športom z ovalno žogo: zmagala je Južnoafriška republika, sledile so ji Nova Zelandija, Anglija in Argentina.