En gratis Haute Couture-utställning på ett prestigefyllt auktionshus i Paris

< >
Förbi Audrey de Sortiraparis · Foton av Lucas de Sortiraparis · Uppdaterad 11 april 2025 kl. 16:47 · publicerad på 7 april 2025 kl. 15:48
Vill du beundra underverken från Chanel, Dior, Lanvin och Paco Rabanne? Det prestigefyllda auktionshuset Bonhams Cornette de Saint Cyr öppnar dörrarna till ett århundrade av Haute Couture med en gratis utställning 12-15 april 2025. Från 1910 till 2010 visas sällsynta och ikoniska plagg med satin, pärlor och handsydda historier.

Mode har sina höjdpunkter, sina catwalks, sina backstages... och sina suspenderade ögonblick. Från den 12 till den 15 april 2025 rullar Bonhams Cornette de Saint Cyr ut sidenmattan för en gratis utställning skräddarsydd för älskare av Haute Couture. Det är en välsydd djupdykning i ett sekel av skapande, från 1910 till 2010, från Paul Poiret till Rick Owens, via alla couturiers som har kantat det franska modets historia med små stygn och stora idéer.

Denna utställning, som föregår auktionen den 16 april, är ett gyllene tillfälle att betrakta det förflutnas spetsar, prestigens veck och de exceptionella skärningarna i en parisisk utställningslokal bara ett stenkast från catwalken på Champs-Élysées.

Vad står på programmet? Ett omisskännligt couture-urval. Chanel, Dior, Lanvin, Balenciaga, Vionnet, Cardin, Schiaparelli, Rabanne, Saint Laurent, Grès, Courrèges, Mugler... De är alla där, i en catwalkshow som är frusen i tiden, men lika slående som någonsin.

Exposition Haute Couture Bonhams - IMG 3196 jpgExposition Haute Couture Bonhams - IMG 3196 jpgExposition Haute Couture Bonhams - IMG 3196 jpgExposition Haute Couture Bonhams - IMG 3196 jpg

Zooma in på en guldklimp som är väl värd att titta närmare på: en Chanel aftonklänning från 1927, signerad av Gabrielle Chanel själv, i rosa silkessatin broderad med pärlor. Ett systerplagg ställdes ut på V&A i London under"Gabrielle Chanel ,Fashion Manifesto" 2023.

En helt ny kollektion gör också debut på arkivcatwalken: modehistorikern Laetitia Heddes, som visar upp dyrbara Chanel- och Lanvinplagg från mellankrigstiden. Vissa tillhörde modehusens första säljare och modeller. Vid sidan av kläderna finns annoterade orderböcker, signerade fotografier och ögonblicksbilder av supermodellen Martine Peyre på 1930-talet.

Exposition Haute Couture Bonhams - IMG 3145 jpgExposition Haute Couture Bonhams - IMG 3145 jpgExposition Haute Couture Bonhams - IMG 3145 jpgExposition Haute Couture Bonhams - IMG 3145 jpg

En annan emotionskapsel: en diplomats garderob, eller snarare hans hustrus, klädd av Chanel Haute Couture mellan 1968 och 1983. 30 perfekt nålade plagg, inklusive en aftonensemble från 1983 av Karl Lagerfeld, som vid den tiden gick upp på scenen för sin andra Chanel-kollektion.

Exposition Haute Couture Bonhams - IMG 3096 jpgExposition Haute Couture Bonhams - IMG 3096 jpgExposition Haute Couture Bonhams - IMG 3096 jpgExposition Haute Couture Bonhams - IMG 3096 jpg

Och naturligtvis Dior-silhuetter, med totalt 25 partier - cocktailklänningar från 50-talet, båtringningar från 60-talet, dyrbara siden från 90-talet - signerade Christian Dior och Marc Bohan. Stor konst, monterad på skyltdockor!
Lite längre bort kan du följa med Paco Rabanne, rymdens couturier, med ett urval av ultramoderna metallkreationer (klänningar i aluminiumplåt, tunikor i rhodoïd, matchande paljettväskor). 60- och 80-talets djärvhet visas upp.

Exposition Haute Couture Bonhams - IMG 3133 jpgExposition Haute Couture Bonhams - IMG 3133 jpgExposition Haute Couture Bonhams - IMG 3133 jpgExposition Haute Couture Bonhams - IMG 3133 jpg

Och här och där, en antologi av Haute Couture-smycken från Chanel, Dior, Yves Saint Laurent, Robert Goossens och John Galliano. Blomsterhalsband, dyrbara långa halsband, hamrad metall, strass och retroglitter som pricken över i:et.

Du har bara tre dagar på dig att upptäcka denna nya gratis Haute Couture-utställning. Du behöver ingen inbjudan, bara dina ögon och din kärlek till vackra saker. Ska vi gå dit?

Användbar information

Datum och tidtabeller
Av 12 april 2025 På 15 april 2025

× Ungefärliga öppettider: för att bekräfta öppettider, vänligen kontakta anläggningen.

    Plats

    6 Avenue Hoche
    75008 Paris 8

    Ruttplanerare

    Tillgång
    Metro 3: Courcelles

    Priser
    Gratis

    Officiell webbplats
    csc.bonhams.com

    Kommentarer
    Förfina din sökning
    Förfina din sökning
    Förfina din sökning
    Förfina din sökning