Rögbi-világbajnokság 2023: Dél-Afrika megnyerte 4. világbajnoki címét

Által Margot de Sortiraparis · Fotók Graziella de Sortiraparis · Megjelent 2023. október 29.-kor10:30
2023. október 28-án, szombaton az új-zélandi All Blacks és a dél-afrikai Springbokok elleni döntővel zárult a 10. rögbi-világbajnokság.

A Saint-Denis-i Stade de France-ban fergeteges hangulat ígérkezett a tizedik világbajnokság döntőjére, amelyen a torna két legsikeresebb országa, Új-Zéland ésDél-Afrika csapott össze, mindkét csapat három bajnoki címmel.

Miután adél-afrikai nyitómeccs több büntetőt is rúgott, nyílt volt az állás. Az első félidőben mindkét fél büntetőkkel szerezte a pontokat, ami azt sugallta, hogy milyen technikai színvonallal álltunk szemben egy ilyen döntőben. A dél-afrikaiak rúgtak egy negyedik büntetőt, ami be is ment: 12-3 a 33. percben.

Az All Blacks csapatkapitánya, Sam Cane egy magas szerelést követően pirosra váltja csapata sárga lapját a oldalon: az új-zélandiak 14-15-re elhúztak, a félidei sípszó pedig megszólalt, Dél-Afrika még mindig 12-6-ra vezetett. A második félidőben Új-Zéland az 58. percben Beauden Barrett próbálkozásával egyenlített, miutánWayne Barnes játékvezető az első próbálkozást érvénytelenítette. Végül azonban ez sem volt elég, mivel a dél-afrikaiak kiváló védekezése megakadályozta, hogy a feketék újabb gólt szerezzenek, annak ellenére, hogy a második félidőben szép támadójátékot mutattak be.

Dél-Afrika a 80 perc alatt története során negyedszer lett világbajnok, mindössze egyetlen aprócska ponttal (ami a francia csapat számára keserű emlékeket idéz a negyeddöntő mérkőzésről). A Springbokok így a rögbi-világbajnokság legeredményesebb csapata lettek: ők voltak azok, akik a Webb Ellis Kupával - a torna trófeájával - térhettek haza a Feketék méltatlan vereségével szemben. A dél-afrikaiak kapitánya, Siya Kolisi a történelemben mindössze a második kapitány lett, aki a Webb Ellis Kupát a magasba emelhette.

Ezzel véget ért ez a tizedik világbajnokság, amely mindannyiunk számára izgalmassá tette az ovállabda sportágát: Dél-Afrika nyerte a tornát, majd Új-Zéland, Anglia és Argentína következett.