Liga Campionilor: tragerea la sorți completă a sferturilor de finală, cu PSG - Barcelona

De Graziella de Sortiraparis · Fotografii de Graziella de Sortiraparis · publicat pe 15 martie 2024, ora 12:47
Se cunosc acum adversarii lui Paris-Saint-Germain în sferturile de finală ale Ligii Campionilor. De asemenea, puteți descoperi tragerea la sorți completă a cluburilor europene și meciurile interesante care vor urma.

Vineri la prânz a avut loc mult așteptata tragere la sorți a sferturilor de finală ale Ligii Campionilor, care a stabilit adversarii singurului club francez aflat încă în competiție, Paris-Saint-Germain. După cele două victorii obținute în fața lui Real Sociedad, clubul parizian s-a calificat în turul următor, dar s-a trezit cu câteva cluburi foarte mari de înfruntat în faza următoare. A remizat cu FC Barcelona, nici pe departe cel mai rău adversar posibil având în vedere celelalte partide anunțate! Poate că clubul spaniol nu mai este într-o formă la fel de bună ca altădată, dar remontada este încă în mintea tuturor...

În această nouă fază a competiției sunt așteptate meciuri de excepție, printre care un Real Madrid - Manchester City, campioana în exercițiu, care se anunță deosebit de interesant! În ceea ce privește returul Paris-Saint-Germain, primul meci se va juca acasă, pe Parc des Princes, pe 9 sau 10 aprilie, urmând ca returul să aibă loc la Barcelona pe 16 sau 17 aprilie.

În cazul unei victorii în sferturi de finală, PSG se va confrunta fie cu Atlético Madrid, fie cu Borussia Dortmund. Dar înainte de asta, parizienii și spaniolii vor trebui să lase deoparte trecutul comun, o provocare pentru Luis Enrique, fost antrenor al Barcelonei în timpul celebrei remontada!