Hôtel Drouot: det parisiska auktionshuset för konstsamlare

< >
Förbi Graziella de Sortiraparis · Foton av Graziella de Sortiraparis · Uppdaterad 15 oktober 2025 kl. 16:56 · publicerad på 7 oktober 2025 kl. 12:59
Mellan Grands Boulevards och Opéra är Hôtel Drouot en plats för sig i det parisiska landskapet. Det har varit ett auktionstempel sedan 1800-talet och lockar både erfarna samlare och nyfikna som kommer för att hitta något.

Bakom sin diskreta fasad i 9:e arrondissementet ärHôtel Drouot mycket mer än bara en auktionslokal: det är en verklig parisisk institution. Sedan 1800-talet har detta auktionstempel fascinerat samlare, nyfikna och konstälskare som kommer för att sniffa upp doften av oväntade upptäckter. Här besöker man inte ett fruset museum; man bevittnar föremålens spännande liv, som går från hand till hand, från århundrade till århundrade.

L'exposition gratuite du vestiaire haute couture d'Irina Volkonskii à l'Hôtel Drouot - image00001L'exposition gratuite du vestiaire haute couture d'Irina Volkonskii à l'Hôtel Drouot - image00001L'exposition gratuite du vestiaire haute couture d'Irina Volkonskii à l'Hôtel Drouot - image00001L'exposition gratuite du vestiaire haute couture d'Irina Volkonskii à l'Hôtel Drouot - image00001

Ett legendariskt landmärke i Paris

Hôtel Drouot grundades 1852 och är en av de äldsta och mest kända auktionsmarknaderna i världen - och den största! Namnet låter som ett löfte: en permanent skattjakt där vad som helst kan dyka upp, från en mästerlig målning till ett gulnat vykort, från en samlarklocka till en haute couture-klänning. Auktionsförrättarens berömda hammare, en teatralisk gest som avslutar ett suspenderat ögonblick, avslutar den offentliga försäljningen på ett frenetiskt sätt.

Drouot är också en plats för finsmakare, nyfikna, fyndjägare och drömmare. Du kommer hit för att köpa lika mycket som för att observera, för att känna sorlet, för att lyssna till mumlet från finsmakare som i ett hörn av en ram eller en bortglömd signatur känner igen spänningen i ett fynd.

Hôtel Drouot - IMG 5149Hôtel Drouot - IMG 5149Hôtel Drouot - IMG 5149Hôtel Drouot - IMG 5149

Arkitektur utformad för konst och allmänhet

Den nuvarande byggnaden, som invigdes 1980, ersatte den ursprungliga Drouot-byggnaden, som hade blivit för trång. Dess modernistiska arkitektur, som innehåller en del av metallramarna från den gamla byggnaden, är avsiktligt sober, nästan funktionell, och lämnar strålkastarljuset helt på de föremål som visas. Invändigt är ett femtontal modulära rum arrangerade runt en stor central hall där besökarna kan röra sig fritt och bläddra från en försäljning till nästa som om de bläddrade i en levande katalog.

Hôtel Drouot - IMG 5264Hôtel Drouot - IMG 5264Hôtel Drouot - IMG 5264Hôtel Drouot - IMG 5264

Före varje försäljning visas föremålen upp under några dagar i ett område som är öppet för allmänheten. Detta kallas för "offentligutställning " och är ett perfekt tillfälle att komma nära en målning, skulptur eller ett smycke som uppskattas till flera tiotusentals euro - eller miljoner för de mest exceptionella. Inträdetär gratis och alla kan ta på sig en samlares skor under ett besök.

Hôtel Drouot - IMG 5160Hôtel Drouot - IMG 5160Hôtel Drouot - IMG 5160Hôtel Drouot - IMG 5160

Du kommer ofta att gå tomhänt därifrån, men med ett rikare sinne!Inträde och besök är gratis under öppettiderna. För att komma dit, ta tunnelbanelinjerna 8 och 9 vid Richelieu-Drouot.

Denna sida kan innehålla AI-assisterade element, mer information här.

Användbar information

Datum och tidtabeller
Naslednji dnevi
Onsdag : av 11:00 har 18:00
Torsdag : av 11:00 har 20:00
fredag : av 11:00 har 18:00
Måndag : av 11:00 har 18:00
Tisdag : av 11:00 har 18:00

× Ungefärliga öppettider: för att bekräfta öppettider, vänligen kontakta anläggningen.

    Plats

    9 Rue Drouot
    75009 Paris 9

    Ruttplanerare

    Tillgänglighet

    Officiell webbplats
    drouot.com

    Kommentarer
    Förfina din sökning
    Förfina din sökning
    Förfina din sökning
    Förfina din sökning