Majstrovstvá sveta v ragby 2023: Juhoafrická republika získala svoj štvrtý titul majstra sveta

Pri Margot de Sortiraparis · Fotografie Graziella de Sortiraparis · Uverejnené 29. október 2023 o 10:31hod.
V sobotu 28. októbra 2023 sa finále 10. majstrovstiev sveta v ragby, v ktorom nastúpili novozélandskí All Blacks proti juhoafrickým Springboks, skončilo.

Atmosféra na Stade de France v Saint-Denis sľubovala divoký priebeh finále desiateho ročníka majstrovstiev sveta, v ktorom sa stretli dve najúspešnejšie krajiny turnaja: Nový Zéland aJuhoafrická republika, pričom každý tím získal tri tituly.

Po niekoľkých pokutových kopoch, ktoré kopalijuhoafrickí otvárači, bolo skóre otvorené. Obe strany získavali body z trestných hodov v prvom polčase, čo naznačovalo technickú úroveň, s ktorou sme sa v takomto finále stretli. Juhoafričania kopali štvrtú penaltu, ktorá sa ujala: 12:3 v 33. minúte.

Kapitán All Blacks Sam Cane mení žltú kartu svojho tímu na červenú po vysokom zákroku na : Novozélanďania teraz prehrávajú 14:15 a zaznel polčasový hvizd, pričom Juhoafrická republika stále vedie 12:6. Nový Zéland si to vynahradil v druhom polčase pokusom Beaudena Barretta v 58. minúte po tom, čorozhodca Wayne Barnes prvý pokus neuznal. Nakoniec to však nestačilo, pretože vynikajúca obrana Juhoafrickej republiky zabránila čiernym v ďalšom skórovaní napriek niekoľkým pekným útokom v druhom polčase.

Juhoafrická republika sa stala štvrtýkrát v histórii majstrami sveta v 80. minúte tohto zápasu, a to len o jeden malý bod (čo vyvolalo trpké spomienky na štvrťfinálový zápas francúzskeho tímu ). Springboks sa tak stali najúspešnejším tímom na majstrovstvách sveta v ragby: boli to práve oni, kto sa vracal domov s Webb Ellis Cupom - trofejou turnaja - vzhľadom na nezaslúženú prehru čiernych. Kapitán Juhoafrickej republiky Siya Kolisi sa stal len druhým kapitánom v histórii, ktorý zdvihol nad hlavu Webb Ellis Cup.

Bol to koniec tohto 10. svetového šampionátu, ktorý nás všetkých nadchol športom s oválnou loptou: turnaj vyhrala Juhoafrická republika, za ňou nasledovali Nový Zéland, Anglicko a Argentína.